Aylardır hazırlıkları süren Türkiye’nin en büyük, dünyanın 3. büyük mobilya fuarı 12. İstanbul Mobilya Fuarı - İSMOB 2016, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini bu sene TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırladı. 100’ün üzerinde ülkeden profesyonellerin ziyaret ettiği, sektör adına yeni iş alanlarının açılmasına en büyük katkının da sahibi olan İSMOB, Türkiye mobilya ihracat hedefi olan 3 milyar doların yüzde 25’i olan 750 milyon dolarlık ihracat rakamını da karşıladı.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) ile TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliğiyle düzenlenen 12. İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB 2016), T.C Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi –TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de katılımıyla 12 Ocak 2016 Salı günü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açmıştı. 2016 yılının ilk fuarı olma özelliğini de taşıyan İSMOB, Türkiye mobilya sektörü adına konulan 3 milyar dolarlık ihracat hedefinin yüzde 25’i olan 750 milyon dolarını gerçekleştirilen başarılı organizasyonla karşılamış oldu.

Türkiye’nin en büyük fuarı İSMOB 2016, 132.476 ziyaretçiye ulaştı!

Bu yıl yeni adresini TÜYAP olarak belirleyen 12. İstanbul Mobilya Fuarı-İSMOB 2016, açık kaldığı altı gün boyunca 30.100 yabancı olmak üzere toplamda 132.476 yerli-yabancı ziyaretçiyi ağırlayarak hedeflediği ziyaretçi sayısının üzerine çıkarak rekor kırdı. Avrupa’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya geniş coğrafyadaki mobilya profesyonellerini bir araya getiren mobilya fuarı;  Gürcistan, Makedonya, Rusya, Moldova, Tunus, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, İtalya, İspanya, Fas,  ABD, Angola, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Gana, Güney Afrika, Hollanda, İran, Irak, Tacikistan,  Almanya, Türkmenistan, İngiltere, Kenya, Libya, Lübnan, Mısır, Nijerya, Romanya, Suudi Arabistan, Ürdün, Hindistan ve Yunanistan olmak üzere 37 ülkenin alım heyetlerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

TÜYAP’ta 14 salonda 120.000 metrekare sergileme alanında katılımcı ve ziyaretçilerini ağırlayan İSMOB 2016, yaklaşık 200 ülkeye ihracat yapan Türk mobilya sektörünün en profesyonel ürün ve örneklerini sergiledi. Fuarda mobilyada çığır açan inovatif çalışmalarla adından söz ettiren Türk mobilya markaları, Türkiye’de markalı mobilya sektörünün her yıl geçtiğimiz yıllara oranla üzerine koyarak geliştiğini de kanıtlamış oldu. Teknolojik koltuklardan, terletmeyen ve kendi kendini temizleyen yataklara; vücut ergonomisi için özel üretilen oturma gruplarından, çocuklar için üretilen temalı yatak odalarına kadar her bir ürün fuarda göz kamaştırdı.

Övgüyü hak eden tasarımlar “İSMOB 2016 Tasarım Yarışması” ile ödüllendirildi!

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından 12.’si gerçekleştirilen İstanbul Mobilya Fuarı –İSMOB, bu yıl 10. kez gerçekleştirdiği İSMOB 2016 Tasarım Yarışması’yla da büyük ilgi topladı. 13 Ocak 2016 Çarşamba günü gerçekleştirilen İSMOB 2016 Tasarım Yarışması, 7 kategoride ödüllerini dağıttı.

12. İstanbul Mobilya Fuarı - İSMOB 2016’daki katılımcı firmaların yarışmaya gönderdiği 175 ürün başvurusu, jüri tarafından değerlendirildi. Tasarımla konforu bir arada tutan yenilikçi eserler arasından seçim yapan jüri üyeleri; cesur, yenilikçi, avangard, modern ve neo klasik gibi kriterlerle övgüyü ve ödülü hak eden tasarımları ve firmalarını belirledi.

Yemek odası kategorisinde 1.’lik ödülünün sahibi Nora adlı ürünü ile DOĞTAŞ oldu. Oturma grubu kategorisinde Greta adlı ürünüyle NURUS 1. olurken, genç odası kategorisinde Poly adlı ürünüyle KELEBEK Mobilya 1.’liğe layık görüldü. Yatak odası kategorisinde Theresa isimli tasarımıyla TEPEHOME 1. olurken, uyku kategorisinde Tesla Sleep adlı ürünü ile YATAŞ, tamamlayıcı mobilya ve aksesuar kategorisinde Alava isimli tasarımıyla NURUS 1. oldu. İSMOB 2016 Tasarım Yarışması’nın en iyi stant ödülü ise DOĞTAŞ Mobilya’ya gitti.

Türkiye’de mobilya tasarımı ve sektörünü; sağlıklı bir çizgiye oturtmak, uluslararası platformlarda yer edinebilmesini sağlamak, tasarımı evrensel boyuta getirerek, paylaşarak, özgün tasarım fikirlerinin yaratılmasına katkıda bulunmak vizyonuyla hareket eden Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği- MOSDER, her geçen yıl artan bir ilgiyle gelenekselleşen İSMOB Tasarım Yarışması’yla, tasarıma üretim gücüyle destek verenlerin başarılarını tescilleme misyonunu bir kez daha üstlenmiş oldu.

Aylar öncesinden rezervasyonların yapıldığı ve stantların tükendiği İstanbul Mobilya Fuarı-İSMOB’un 13. organizasyonunun gelecek yılki adresi yine TÜYAP olacak ve önümüzdeki yıl 10-15 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.